,,Sto lat minęło od chwili kiedy Bromberg stał się ponownie Bydgoszczą”

Dzisiaj przypada równo 100 lat jak na Stary Rynek w Bydgoszczy wkroczyły wojska wielkopolskie pod wodzą płk. Bernarda Śliwińskiego, który dowodzą w wielu bitwach Powstania Wielkopolskiego ,zapewne nie przewidywał, że dwa lata później los zwiąże go z Bydgoszczą na stałe, że przez kilka lat stanie się prezydentem miasta, nad którym od 20 stycznia władze sprawował polski komisaryczny prezydent Jan Maciaszek.

Było podniośle i bardzo uroczyście, tak można powiedzieć o poniedziałkowych obchodach, będących jednak już kolejnym dniem świętowania. W niedziele relacjonowaliśmy inscenizację jaką zaprezentowano przed ratuszem i na Starym Rynku tłumom bydgoszczan. Można odnieść wrażenie, że w ostatnich dniach właściwie się tylko mówi o świętowaniu powrotu Bydgoszczy do Polski, ale setna rocznica, jak sama nazwa wskazuje, ma miejsce tylko raz na sto lat.

 

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Katedrze, później wojsko wkroczyło na Stary Rynek, gdzie odbył się apel.

 -Sto lat minęło od chwili kiedy Bromberg stał się ponownie Bydgoszczą – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – Spełniło się marzenie zamieszkujących Bydgoszcz Polaków, aby ponownie mieszkać w Polsce. Mimo szykan, germanizacji, usilnych prób tłumienia polskiego ducha, nigdy nie stracili wiary, że nad miastem założonym przez króla Kazimierza Wielkiego, jednego z największych władców naszej historii, ponownie powiewać będzie biało-czerwona flaga.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał słowa, jakimi dr Jan Biziel przywitał 100 lat temu polskich żołnierzy płk. Śliwińskiego – Witamy orła polskiego z tego samego miejsca, gdzie stał posąg tego, który nas okuł w pęta niewoli. Wy nas z niej wybawiliście.

 

Niezbyt często się zdarza, aby w Bydgoszczy na tego typu uroczystościach przemawiał marszałek województwa Piotr Całbecki, dzisiaj tak się stało, a jego przemówienie może być długo zapamiętane, mówił on bowiem o dziejowej roli Bydgoszczy – Już 674 lata temu powstało (mowa o mieście Bydgoszczy) po to, aby bronić tej Macierzy, którą pozostawili nam po dzień dzisiejsi pierwsi piastowie. Tutaj jeszcze wcześniej zaczynała się Polska, ziemie które dziś nas noszą, od zarania naszej państwowości stanowiły o tożsamości naszego narodu.

Równolegle w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza odbywała się od samego rana konferencja naukowa, która będzie kontynuowana we wtorek już w murach Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Portal Kujawski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *